save, piggy bank, money

Sposoby na oszczędzenie pieniędzy

“Oszczędzanie jest ciężkie i nie mam wystarczająco pieniędzy, by oszczędzać, a zresztą życie jest tylko jedno więc po co oszczędzać?”. Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się narzekać na swoją sytuację finansową. Brak pieniędzy może przyprawić o ból głowy. Skoro pieniądze szczęścia nie dają, to powiedz to tym którzy zapadli w poważną chorobę lub ulegli wypadkowi i są skazani na kalectwo/śmierć ze względu, na brak odpowiedniej państwowej służby zdrowia. Nie oszukujmy się prywatna klinika w Szwajcarii, brzmi lepiej niż 2 lata czekania w kolejce na zabieg w naszym NFZ. Z wiekiem często pojawia się coraz więcej różnych przypadłości, a leki są bardzo dużym obciążeniem dla przeciętnego emeryta. Pamiętaj, że nie jesteśmy niezniszczalni więc solidne zabezpieczenie finansowe w wysokości minimum kilkuset tysięcy złotych to coś, co powinno towarzyszyć Ci, byś Ty i Twoi bliscy mogli spać spokojnie. Oszczędzanie jest więc czymś, co zagwarantuje Ci lepszą przyszłość zwłaszcza gdy zaczniesz inwestować oszczędzone pieniądze.

Spis treści

Strach przed oszczędzaniem i inwestowaniem

Swego czasu zauważyłem ciekawą zależność, którą chciałbym się nią podzielić. Ludzie boją się inwestować i oszczędzać ze względu na ryzyko utraty części kapitału. Ci sami ludzie nie boją się kupić natomiast nowego iPhone za 4 tysiące, gdzie mają 100-procentową gwarancję straty. Mam zupełnie inne podejście mianowicie: Pieniądze z założenia lubię oszczędzać by móc je pomnażać więc, zamiast iPhone wolę kupić “akcje Apple” (nie mam aktualnie tych akcji). 😉

Znanym faktem jest to, że jeśli zaczniemy inwestować na rynku kapitałowym, to możemy w długim terminie zwiększać swój majątek średniorocznie o 3-7% powyżej inflacji (najlepsi inwestorzy osiągają około 20% stopę zwrotu). Warto więc zacząć oszczędzać, jak najszybciej, by mieć kapitał na inwestycje. Inwestując np. 100 tys. zł przy średniorocznej stopie zwrotu 10%, po 25 latach będziemy mieli swój pierwszy milion, także efekt procentu składanego potrafi zdziałać cuda. Na emeryturze gdy nasze dochody będą “śmieciowe” wolałbym jednak mieć ten milion ulokowany w różnych aktywach niż liczyć na ZUS, który do tego czasu najprawdopodobniej nie będzie istnieć, bo już teraz jest bankrutem.

Oto kilkadziesiąt sposobów (z których sam w większości korzystam) na to jak zacząć oszczędzać spore ilości pieniędzy.

1. Przelej w tej chwili “500 zł” na konto oszczędnościowe i rób to po każdej wypłacie.

Warto oszczędzać nawet małe kwoty więc zacznij już teraz i rób to najlepiej w dniu otrzymania pieniędzy na konto. W przypadku, gdy odłożenie pewnej sumy pieniędzy będzie Twoim pierwszym zleceniem, to dużo bardziej prawdopodobne jest, że tych pieniędzy nie wydasz, gdyż tak właśnie działa nasz umysł. Jeśli widzimy więcej pieniędzy na rachunku, dużo łatwiej się nam je wydaje, bo przecież mamy jeszcze “spore zapasy”.

2. Łatwiej oszczędzać gdy zarabia się więcej.

Zwiększenie zarobków jest najprostszym sposobem do zwiększenia oszczędności, więc pomyśl jak to zrobić.

3. Załóż IKZE i wykorzystaj limit

Dzięki IKZE otrzymasz zwrot podatku, ponieważ wpłaty w ramach IKZE można odpisać od PIT. Pieniądze te oczywiście najlepiej reinwestować, ponieważ wtedy maksymalizujemy naszą stopę zwrotu. Oszczędzać na podatkach zawsze warto, oczywiście gdy robi się to w legalny sposób.

4. Załóż IKE

Jeśli będziesz odkładać w ramach IKE do 60 roku życia to, unikniesz podatku Belki od inwestycji, więc naprawdę warto założyć IKE. Pieniądze w ramach IKE należą do Ciebie, także w każdej chwili możesz je wycofać. Nawet jeśli nie chcesz czekać do 60-tego roku życia to i tak warto posiadać ten produkt, gdyż dzięki niemu odraczasz podatek Belki.

5. Pomysły jak oszczędzać wodę

Czy wiesz, ze 1m3 wody zimnej kosztuje w okolicy 9zł a ciepłej 34zł, czyli wodę warto oszczędzać, zwłaszcza że miasta coraz bardziej chcą wiązać z nią wydatki za wywóz śmieci. Oto sposoby, które zostawią w Twoim portfelu kilka złotówek

 • Napraw cieknącą hydraulikę.
 • Zainwestuj w zmywarkę i uruchamiaj ją gdy jest pełna. Uruchamiaj program eko,
 • Rób pranie, gdy pralka jest pełna.
 • Kupując nową pralkę, porównaj ile wody i prądu zużywa dany model, gdyż można się zdziwić, jakie są różnice między różnymi modelami.
 • Wybieraj prysznic zamiast kąpieli, zakręcaj wodę podczas namydlania.
 • Zainstaluj perlatory w kranach i pod prysznicem.
 • Zakręcaj wodę podczas golenia i mycia zębów
 • Jeśli mieszkasz w domu, warto zainwestować w zbiornik do zbierania wody deszczowej. Taka woda idealnie sprawdzi się do podlewania.
 • Gotując produkty, nie wlewaj zbyt dużej ilości wody.
 • Załóż baterie jednouchwytowe, a pod prysznicem z termostatem.

6. Pomysły jak oszczędzać prąd.

 • Używaj żarówek energooszczędnych,
 • Kupuj energooszczędne sprzęty.
 • Gotuj potrawy pod przykryciem.
 • Pamiętaj o wyłączaniu urządzeń elektrycznych gdy ich nie używasz.
 • Zainstaluj ogniwa fotowoltaiczne na dachu. To się po prostu opłaca.
 • Sprawdź oferty innych dostawców prądu.
 • Zmień system rozliczeniowy. Miesięczny system rozliczeniowy jest dużo droższy niż półroczny.

7. Pomysły jak oszczędzać na ogrzewaniu.

 • Zakręcaj kaloryfery gdy wychodzisz z domu na dłużej.
 • Zmniejsz temperaturę w nocy, ponieważ w nocy i tak tego ciepła nie potrzebujesz.
 • Jeśli budujesz dom, załóż ogrzewanie podłogowe. Przy tym typie ogrzewania możemy mieć w domu niższą temperaturę, przy takim samym komforcie.
 • Zamień głowicę termostatyczną na elektroniczną, gdyż można zaprogramować jej różne tryby pracy.
 • Uszczelnij okna, ponieważ przez nie ucieka najwięcej ciepła.
 • Wietrz mieszkanie krótko, ale intensywnie.
 • Zainwestuj w dobre ocieplenie domu.
 • Jeśli mieszkasz w bloku, zamykaj zimą okna na klatkach, gdyż przełoży się to na oszczędności dla Twojej wspólnoty.
 • Ubierz się cieplej.
 • Nie ogrzewaj pomieszczeń, w których nie przebywasz (pamiętaj, że niska temperatura wraz z wysoką wilgotnością może powodować grzyb na ścianach więc trzeba tu podchodzić zdroworozsądkowo).

8. Kup mieszkanie przystosowane do Twoich potrzeb.

Mieszkanie można zawsze sprzedać i kupić większe więc nie warto kupować “na zapas”. Różnica w opłatach potrafi być dość duża. Średnio 1 m2 opłat za mieszkanie w Łodzi kosztuje 9-10 zł, czyli jeśli nie potrzebujesz dużych powierzchni, to nie przesadzaj z metrażem.

9. Używaj porównywarek cenowych

Różnica między cenami w sklepach może być naprawdę duża. Sam kupując ostatnio komputer zaoszczędziłem 700zł.

10. Zacznij inwestować pieniądze.

Im wcześniej zaczniesz pomnażać kapitał, tym lepiej. Moja córka “inwestuje” swoje 500+ w 12-sto letnie obligacje skarbowe. Zarobiła już 250zł także całkiem sporo jak na dziecko, które ma półtora roku.

11. Kupuj sezonowe owoce i warzywa.

Sezonowe owoce i warzywa są dużo tańsze, zwłaszcza kupowane na “ryneczku”. Sam kupuje w takich miejscach, ponieważ średnio ich cena jest o 30 % niższa niż w marketach.

12. Pij wodę z kranu.

Koszt jednego litra wody z kranu jest kilkaset razy niższy niż wody butelkowanej. Jakość wody z kranu w całej Polsce jest dobra. Można oczywiście dodatkowo przefiltrować taką wodę. Używam do tego celu filtra przepływowego marki DAFI . Pamiętaj, by także napojów słodzonych. Dużo lepszym zamiennikiem będzie własnoręcznie zrobiona lemoniada. Zdrowiej i taniej. Jeśli wyjeżdżasz gdzieś, nie zapomnij zabrać własnej butelki z wodą.

13. Robiąc zakupy, zwracaj uwagę na jakość produktów.

Dobre jakości ubrania, czy elektronika posłużą Ci dużo dłużej.

14. Sprzedaj rzeczy, których nie używasz.

Warto pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Dzięki temu dbasz o środowisko i swój portfel! Sprawisz też komuś radość. Niepotrzebne Tobie rzeczy przecież komuś mogą się jeszcze przydać.

15. Kupuj tańsze produkty spożywcze.

Warto eksperymentować. Niektóre tańsze produkty spożywcze są równie dobre jakościowo jak te z “wyższej półki”. Dobrze jest także kupować niektóre produkty spożywcze takie jak kasza, ryż, płatki owsiane, orzechy itd. przez internet, najlepiej w dużych opakowaniach.

16. Kupuj mniej ubrań i butów.

Tutaj z pomocą przychodzi mój minimalizm. Posiadam określoną ilość danej części garderoby. Nowe ubrania kupuje jako zamienniki do starych ubrań, które należy wyrzucić.

17. Unikaj kupowania zabawek.

Twój czas jest najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebują Twoje dzieci, także zabierz dziecko na plac zabaw, wycieczkę rowerową czy na basen. Zabawek w Twoim domu i tak pewnie nie brakuje więc po co kupować kolejne? Sami nie kupujemy naszej córce zabawek, ponieważ ma ich wystarczająco dużo. ALE JAK TO? NA DZIECIACH SIĘ NIE OSZCZĘDZA! To nie oszczędzaj! Zapisz dzieciaki na karate, angielski czy kurs przedsiębiorczości. Przede wszystkim kochaj swoje dzieci i inwestuj w ich przyszłość.

18. Anuluj niepotrzebne płatne subskrypcje.

Jeśli nie używasz, płatnego serwisu to po prostu przestań za niego płacić. W każdej chwili możesz wrócić do subskrypcji gdy będziesz jej potrzebować.

19. Nie marnuj jedzenia.

Jedzenie to jeden z poważniejszych pozycji w Twoim budżecie domowym więc staraj się niczego nie wyrzucać. Kupuj tylko tyle, ile jesteś w stanie zjeść, by jedzenie nie straciło terminu ważności. Jeśli masz czegoś za dużo, to możesz to zamrozić.

20. Upiecz własny chleb!

Pieczenie chleba jest dziecinnie proste. Ja sam robię chleb żytni na zakwasie. Koszt kilogramowego chleba to około 3 zł, a łączny czas, jaki musisz poświęcić to coś w okolicy 7 min + czas wyrastania. 🙂

21. Regularnie myj zęby.

Regularna higiena jamy ustnej uchroni Cię przed dużymi wydatkami, gdyż u dentysty można zostawić spory majątek.

22. Unikaj alkoholu i papierosów.

Oczywistym jest fakt, że ograniczenie spożycia alkoholu i rzucenie palenia dobrze wpłynie na Twój budżet i zdrowie, więc nie czekaj, zrób to już dziś!.

23. Pozbądź się wszystkich długów.

Im szybciej pozbędziesz się kredytów, tym mniej odsetek zapłacisz. Pozbycie się długów to jedna z najlepszych inwestycji, także zadbaj o to, by spłacić wszystkie długi, jakie posiadasz.

24. Znajdź fryzjera w swoim domu.

Odkąd zaopatrzyłem się w maszynkę do włosów, to przestałem odwiedzać fryzjera. Oszczędność rzędu 150 zł rocznie, więc chyba warto.

25. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji zakupowej daj sobie trochę czasu.

Zawsze odkładaj decyzje o kupieniu nowej rzeczy. Stwierdzasz, że potrzebujesz nowego telefonu? Poczekaj tydzień i zastanów się, czy stary na pewno jest już na tyle zły, że trzeba go wymienić skoro jeszcze działa. Gdy robię zakupy internetowe, zawsze najpierw dodaje je do koszyka, a następnie odkładam zakup na następny dzień, ponieważ nie chcę robić zakupów pod wpływem emocji.

26. Czytaj więcej książek.

Czytanie to jedno z najtańszych, a zarazem najbardziej wartościowych hobby, gdyż dzięki niemu możesz zdobyć nowe umiejętności praktycznie za darmo. Jeśli dużo czytasz, warto zainwestować w czytnik e-booków, ponieważ e-booki są dużo tańsze niż tradycyjne książki. Sam taki posiadam i dodatkowo zacząłem korzystać z Legimi, gdyż chcę mieć dostęp do dużej ilości bazy legalnych książek. Wiem, że dużo ludzi preferuje jednak tradycyjne książki i naprawdę to szanuje! Każda forma książki jest dobra, także zacznij czytać!

27. Naucz się gotować i gotuj w domu

Gotowanie w domu ma bardzo dużą zaletę, ponieważ wiesz, z jakich składników jedzenie zostało przyrządzone. Domowe jedzenie jest też zdecydowanie tańsze niż jedzenie na mieście. Ostatnio nauczyłem robić się sushi! Cytując moją córkę: MNIAM MNIAM. 🙂

28. Myj samochód mądrze.

Auto myję na myjni bezdotykowej w godzinach nocnych, gdyż jest 2 razy taniej niż w dzień. Korzystam z myjni BP. Wyrobiłem tam również kartę lojalnościową, ponieważ dzięki niej za doładowanie 90 zł dostałem 100 zł na mycie.

29. Uważaj na banki.

Jeśli płacisz jakiekolwiek pieniądze za usługi bankowe, to zmień bank, ponieważ jest mnóstwo instytucji finansowych, mających darmowe konta lub opłaty “warunkowe” np. trzeba zapłacić 300zł kartą by nie ponosić żadnych opłat. Bank zarządza i dysponuje Twoimi pieniędzmi więc jest to jedyna “opłata” jaką powinien od Ciebie pobierać. Gdyby nie Twoje pieniądze to nie mógłby, chociażby udzielać wysoko oprocentowanych kredytów więc nie pozwól, by bank obciążał Cię dodatkowo jakimiś opłatami.

30. Zakupy spożywcze rób z listą zakupów.

Dzięki liście zakupów unikniesz kupowania niepotrzebnych produktów. Przy robieniu listy zakupów warto sięgnąć po gazetkę promocyjną (są dostępne w internecie). Zawsze kilka zł do przodu. 🙂

31. Odwiedzaj mniej turystyczne miejsca.

Odkrywaj mało znane kraje i miejsca, bowiem dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić lub przedłużyć wakacje. Wiele takich miejsc często również zapiera dech w piersiach więc warto zaplanować bardziej oryginalne wakacje w mniej turystycznych miejscach 🙂

32. Pij kawę i herbatę w domowym zaciszu

Łatwo zauważyć, że napoje posiadają dużo wyższe marże niż jedzenie. To właśnie na nich restauracje zarabiają najwięcej więc jeśli pijesz 5 kaw w tygodniu w kawiarni, to przez rok tracisz wyjazd np. na wyspach Kanarysjkie, gdyż wydasz około 2 tys na zwykłą kawę.

33. Przed wyrzuceniem popsutej rzeczy postaraj się ją naprawić.

Warto przed wyrzuceniem czegokolwiek spróbować naprawy danej rzeczy, bo i tak nic nie tracisz w końcu ta rzecz i tak miała trafić do kosza.

34. Zarejestruj się w programach lojalnościowych.

Warto brać udział w programach lojalnościowych. Posiada je większość sklepów, a dzięki nim temu można dostać lepsze oferty promocyjne.

35. Unikaj loterii.

Prawdopodobieństwo, że wygrasz np. w lotto, jest bardzo niskie, więc lepiej odłóż te pieniądze, by potem móc przeznaczyć na różnego rodzaju inwestycje.

36. Żyj zdrowo.

Dzięki temu zmniejszasz prawdopodobieństwo na, wysokie koszty leczenia.

37. Idź na zakupy, będąc najedzonym.

Sam wielokrotnie przyłapałem się na tym, że będąc głodnym, dużo łatwiej wrzucałem do koszyka większe ilości produktów w tym niezbyt zdrowych przekąsek.

38. Kupuj używane towary.

Często można znaleźć pełnowartościowe towary w przystępnych cenach. Kupowanie towarów używanych często jest dużo bardziej opłacalne niż nowych.

39. Korzystaj z sezonowych wyprzedaży.

Ubrania zimowe najlepiej kupować pod koniec zimy. Dekoracje świąteczne w przerwie między świętami a sylwestrem. Na sezonowych wyprzedażach można naprawdę dużo zaoszczędzić.

40. Oglądaj mniej telewizji.

Poza oczywistą oszczędnością prądu zaoszczędzisz również swoje zdrowie psychiczne, więc nie ładuj się negatywnymi informacjami z telewizji. Sam przestałem oglądać TV 10 lat temu i nic nie tracę, bo i tak jest tam bardzo mało wartościowych treści. Aktualnie jestem na etapie unikania internetowych serwisów informacyjnych.

41. Nie kupuj nieprzemyślanych prezentów.

Jeśli chcesz zrobić komuś prezent, to według mnie najlepszym pomysłem są różnego rodzaju “przeżycia”. Wolę zdecydowanie dostać bilet do teatru zamiast perfum, czy lot balonem zamiast telefonu. Bardzo dobrym pomysłem są również prezenty robione własnoręcznie, ponieważ dużo bardziej się takie docenia. W mojej rodzinie postanowiliśmy, że nie będziemy kupować sobie żadnych prezentów, gdyż zamiast tego odkładamy na rzeczy, które są dla nas naprawdę ważne.

42. Korzystaj z bezpłatnych wydarzeń w okolicy.

Darmowe atrakcje takie jak wydarzenia kulturalne, festiwale i imprezy sportowe są wszędzie, a więc możesz miło spędzić czas, nie płacąc za wstęp.

43. Unikaj z rozszerzonych gwarancji.

Niektóre sklepy oferują dodatkową gwarancję, która często jest zbędna. W niektórych sieciach dodatkowa gwarancja/ubezpieczenie jest warunkiem przystąpienia do promocji “Raty 0%”, także czasem 0% potrafi być kosztowne.

44. Jeśli masz problemy z pilnowaniem wydatków, zacznij płacić gotówką.

Osobiście, korzystam tylko i wyłącznie z karty, ponieważ mam zautomatyzowany budżet domowy. Płatności kartą są naprawdę dobre, jeśli potrafisz świadomie z nich korzystać. W przypadku, gdy masz z tym problemy, to gotówka będzie dla Ciebie lepsza, ponieważ o wiele trudniej rozstać się z Władysławem Jagiełło, niż z cyfrowym zapisem na koncie.

45. Naucz się jeździć ekologicznie.

Dzięki ekologicznej jeździe zaoszczędzisz dużo pieniędzy na paliwie. Podstawowe zasady jazdy ekologicznej to:

 • Włącz wyższy bieg najszybciej, jak to możliwe.
 • Przyspieszaj energicznie, wciskając pedał gazu do 3/4 głębokości;
 • Nie przekraczaj 2500 obr/min.;
 • Jedź na najwyższym możliwym biegu, na najniższych możliwych obrotach;
 • Hamuj silnikiem, nie jedź na luzie.
 • Pilnuj odpowiedniego ciśnienia w oponach.
 • Przewiduj sytuacje na drogach, takie jak konieczność zatrzymania się na światłach, by móc jak najwcześniej zacząć hamować silnikiem.
 • Zachowuj odpowiednią odległość między pojazdami.
 • Nie przekraczaj 120-130km/h na autostradzie.
 • Opróżnij bagażnik z niepotrzebnych rzeczy.

46. Używaj porównywarek ubezpieczeń.

Ceny takiego samego zakresu ubezpieczeń mogą się dość mocno różnić w zależności od firmy sprzedającej produkt. Jeśli ubezpieczasz dom i samochód, czasami warto brać pakiet w jednej firmie, gdyż jest szansa na dodatkowy rabat.

47. Sprawdź, ile wydajesz na rachunki telefoniczne.

Spróbuj dostosować optymalną ofertę do swoich potrzeb. Moje roczne wydatki na telefon to 200zł (wszystkie rzeczy załatwiam przez internet, więc dla mnie najważniejszy jest pakiet danych, jaki otrzymuje). Przejrzyj więc różne oferty u dostępnych operatorów. Przeniesienie numeru jest dziecinie proste.

48. Nie kupuj na raty.

Jeśli nie stać Cię na kupno za gotówkę, to pomyśl, co zrobić, by tą gotówkę zdobyć. Kupowanie czegokolwiek na raty może wprowadzić Cię w problemy finansowe i spiralę zadłużenia. Lepiej odłożyć konsumpcję na później i żyć spokojniej, niż zastanawiać się skąd weźmie się pieniądze w razie utraty źródła dochodu. Dość powszechnie powielanym mitem jest to, że jeśli nie masz historii kredytowej, to nie dostaniesz kredytu hipotecznego. Jest to bzdura! Kredyt hipoteczny jak sama nazwa wskazuje, zabezpieczony jest hipoteką na Twojej nieruchomości. Jeśli chcesz być bardziej wiarygodny dla banku, zgromadź większy wkład własny, zamiast generować sobie zbędnych obciążeń.

49. Kredyt hipoteczny weź z głową.

Różnice między kredytem hipotecznym w różnych bankach potrafią być zaskakująco wysokie. Przed zaciągnięciem kredytu warto porównać oferty w różnych bankach. Bardzo często najgorszą ofertę dostaniesz w banku, w którym masz rachunek. W moim przypadku właśnie tak było. MBank dawał mi ofertę sumarycznie o 50tys droższą, niż ING, w którym mam kredyt. Warto więc przed podpisaniem umowy kredytowej przeanalizować wszystkie oferty na rynku i przede wszystkim próbować negocjacji. 🙂

50. Negocjuj z notariuszem.

Kupując mieszkanie zaoszczędziłem 200zł, na usłudze notarialnej wypowiadając jedno zdanie. Trochę drogo, da się taniej ? 🙂

51. Unikaj suplementów diety.

Moja, żona pracuje w branży farmaceutycznej i może zrobić godzinny wykład, dlaczego suplementów diety lepiej unikać szerokim łukiem. Zbilansowana dieta to podstawa!

52. Oszczędzaj na goleniu.

Od kilku lat zacząłem golić się tradycyjnymi maszynkami na żyletki. Zacząłem robić to z przyczyn praktycznych, gdyż dobrej jakości maszynka na żyletki jest dużo lepsza niż maszynki jednorazowe. Jak na Grosikowego przystało, kupiłem hurtowy zapas żyletek (200 sztuk). Koszt jednej żyletki to w moim przypadku 28gr. Jest to dość spora różnica w porównaniu do jednorazówek.

53. Do pracy zabieraj własne jedzenie

Oszczędność 200-300zł miesięcznie w porównaniu do jedzenia na mieście / jedzenia dowożonego przez catering.

54. Zacznij jeździć rowerem.

Jak w wielu formach oszczędzania zarówno oszczędzisz pieniądze jak i poprawisz stan swojego zdrowia.

55. Jeśli nie masz samochodu zastanów się, czy go potrzebujesz.

Sam przez długi okres swoje życia auta nie posiadałem. Sytuację zmieniła się gdy urodziła się moja córka i trzeba było zacząć dowozić ją do żłobka. Jeśli nie podróżujesz autem zbyt często, zastanów się nad sensem jego posiadania. Zwłaszcza jeśli mieszkasz w dużym mieście i masz możliwość korzystania z usług carsharing-u

56. Korzystaj z dobrodziejstwa, jakim jest CASHBACK.

Jeśli kupujesz dużo przez internet to warto zarejestrować się np. w Tipli przy każdym zakupie otrzymasz drobny zwrot od ceny produktu. Naprawdę warto!.

57. Załóż instalację LPG w swoim samochodzie.

LPG to wciąż najtańsza forma paliwa (póki nie ma stacji ładowania aut elektrycznych). Jeśli jeździsz powyżej 10tys km rocznie to się po prostu opłaca.

58. Zadbaj o swoją lodówkę.

Lodówka będzie zużywać dużo więcej prądu, gdy nie ma odpowiedniej wentylacji i jest pusta. Dobierz też odpowiednią wielkość lodówki do potrzeb swojej rodziny. Większa lodówka będzie zużywać dużo więcej energii w swojej klasie energetycznej.

59. Zastąp żywą choinkę sztuczną.

Moja sztuczna choinka (za 150zł) ma już 6 lat, a wygląda cały czas jak nowa. Możesz tu oszczędzić pieniądze i czas potrzeby na coroczny wybór choinki. Ceny żywych choinek wahają się głównie w przedziale od 30 do 200zł. Można więc sporo zaoszczędzić.

60. Uważaj na “tanie produkty”

Różnica 10gr na kajzerce dla 4-osobowej rodziny jedzącej codziennie po 1 kajzerce na śniadanie wygeneruje rocznie 150 zł. Często na najtańszych produktach są największe różnice cenowe, których nie potrafimy dostrzec. Warto porównywać i przede wszystkim patrzeć na cenę za kilogram/litr produktu. Dość częstym zabiegiem jest sprzedawanie produktów w mniejszych opakowaniach, tylko po to, by produkt wyglądał korzystniej cenowo. Tanie, chwyty marketingowe… niestety działające.

61. Nie kupuj telefonu u operatora komórkowego.

Telefon kupiony u operatora komórkowego jest dużo droższy niż ten sam telefon w sklepie. Era czasów gdy opłacało się kupić telefon w salonie, dawno temu minęła i chyba już nie wróci.

62. Nie kupuj najnowszych modelów telefonów.

Telefony, od 3-4 lat są strasznie nudne. Nie warto więc kupować najnowszych modeli, bo te kompletnie nic nie wnoszą. Jeśli jesteś już zmuszony wymienić swój telefon, to kup taki, który niedługo zostanie zastąpiony przez nowszą wersję. Dostaniesz praktycznie to samo za dużo niższą cenę. Warto zastanowić się również nad naprawą urządzenia. Sam aktualnie posiadam od 3 lat Huawei P10. Nie zamierzam go wymieniać, póki telefon będzie działał i spełniał swoją funkcję. Jak na razie jedyną naprawą, jakiej dokonałem była wymiana baterii (koszt 40 zł). Udało mi się to zrobić samodzielnie, bez większego problemu.

63. Zostań honorowym dawcą krwi.

Możesz odliczyć 130zł od podatku pit za 1l krwi. To wprawdzie niedużo, ale robisz coś dla dobra innych!

64. Jeśli korzystasz systematycznie z transportu publicznego kup bilet roczny.

W Łodzi na bilecie rocznym zaoszczędzisz 378 zł w porównaniu do biletu miesięcznego. W innych miastach jest podobnie więc jeśli korzystasz systematycznie z transportu publicznego, to warto kupować bilety długookresowe.

Ciekawostka: Mieszkańcy Łodzi na bilet okresowy mówią migawka, a na przystanek końcowy to krańcówka. 🙂

65. Uprawiaj warzywa i owoce.

Jeśli masz taką możliwość, zacznij uprawiać swoje własne ekologiczne warzywa i owoce. Zdrowiej, taniej i smacznej. Nic nie smakuje tak dobrze jak truskawka prosto z krzaka 🙂

66. Organizuj wakacje na własną rękę.

Warto zaplanować wakacje z lekkim wyprzedzeniem. Im wcześniej, zaczniesz organizować wyjazd, tym lepiej. Bilety lotnicze można czasami znaleźć w bardzo okazyjnych cenach w szczególności jeśli połączymy kilka lotów. Przykładowo za loty: Warszawa -> Barcelona -> Fuerteventura -> Madryt -> Wrocław. Zapłaciłem 300 zł! Wcześniejsze rezerwacja lotów daje również możliwość, tańszego znalezienia lokum. Nie bój się podróżować na własną rękę (oczywiście jeśli jeździsz w bezpieczne rejony świata). Ludzie z reguły są przyjaźnie nastawieni do turystów. Brak znajomości języka też nie jest problemem. Wszędzie dogadasz się mieszanką: angielskiego, języka kraju, w którym przebywasz i pieniądzem. 🙂 Samodzielna organizacja wycieczek jest też świetnym przeżyciem, gdyż zmusza do dowiedzenia się czegoś o miejscu, do którego jedziesz.

67. Pojedź na wakacje ze znajomymi.

Poza świetnie spędzonym czasie, w gronie znajomych, zapłacisz mniej za wynajęcie domu czy samochodu.

68. Przemyśl, czy na pewno chcesz posiadać zwierzęta.

Posiadanie psa kosztuje między 150-400 zł miesięcznie. To jednak nie wszystko, każde zwierzę absorbuje sporą ilość czasu. Przed przygarnięciem, jakiegokolwiek, zwierzaka zastanów się, czy stać Cię na taki wydatek pieniężny i czasowy. Może lepiej wyjść czasami do Zoo?

69. Mądrze korzystaj z kart kredytowych

Nie ma nic groźnego w posiadaniu karty kredytowej (jeśli umiesz z niej korzystać). Pamiętaj tylko, że karta kredytowa nie jest Twoją poduszką finansową. Pieniądze wydane za pomocą karty kredytowej należy spłacić w 100% zadłużenia ostatniego dnia cyklu rozliczeniowego. Póki używasz karty, jako zwykłego środka płatniczego to wszystko jest w porządku. Karta kredytowa pod żadnym pozorem nie powinna służyć jako źródło kredytu, ponieważ jest to jeden z najdroższych sposobów zaciągnięcia pożyczki.

70. Nie rób zakupów z dzieckiem.

Dziecko zagwarantuje Ci, że wydasz więcej, bo zawsze wrzuci coś do koszyka, co mu się akurat spodoba.

71. Unikaj centrów handlowych.

Centra handlowe, wiedzą co robią. Jeśli zakupy to Twoje hobby to może warto zmienić je na takie, które daje więcej refleksji jak np. czytanie książek? W ramach spaceru zamiast wizyty w centrum handlowym zdecydowanie lepszy będzie spacer na świeżym powietrzu.

72. Wykorzystuj zamrażarkę.

Jeśli w sklepie pojawi się dobra promocja na jakiś produkt jak np. ryby czy mięso nic nie szkodzi na przeszkodzie, by kupić na zapas i nadwyżki zamrozić.

73. Znajdź inspirację i cel, by działać mądrzej.

Jeśli posiadasz złe nawyki finansowe, to poszukaj kogoś/czegoś, kto/co zainspiruje Cię do zmiany. Wyznacz sobie też cel, dla którego odkładasz pieniądze. Poproś również swoich bliskich, by wspierali Cię w dążeniu do tego celu.

74. Nie inwestuj, jeśli masz długi konsumpcyjne

Inwestowanie nie ma najmniejszego sensu jeśli posiadasz długi. Bardzo ciężko jest osiągać stopy zwrotu przekraczające oprocentowanie długów na konsumpcję.

75. Używaj Google Maps podczas prowadzenia samochodu.

Używanie nawigacji informującej o natężeniu ruchu przyda się bardzo. Dowiesz się dużo wcześniej o tym, że należy zmienić trasę. Używając nawigacji, nigdy się nie zgubisz (jak już to zgubi się nawigacja), więc unikniesz zbędnych kilometrów i oszczędzisz więcej pieniędzy.

76.Nie przesadzaj z wydatkami na produkty higieniczne.

Większość ludzi myśli, że droższy żel pod prysznic myje lepiej niż ten tańszy. W większości przypadków tak nie jest. Zamiast drogich kosmetyków, można z powodzeniem kupić tańsze produkty. Dobrym rozwiązaniem jest jak zawsze kupowanie produktu w większych pojemnikach jak np mydło w w płynie w 5-cio litrowym opakowaniu zamiast 300ml.

77. Nie przesadzaj z wydatkami na chemię gospodarczą.

Tak samo jak w przypadku produktów higienicznych, warto kupować większe opakowania chemii gospodarczej. Zastanów się czego, tak naprawdę potrzebujesz do sprzątania. W moim domu zminimalizowaliśmy chemię do minimum, gdyż w większości robimy ją sami.

78. Używaj proszku do zmywarki zamiast kostek.

Proszek do zmywarki jest o około 30% tańszy niż kostki, a myje tak samo dobrze. Polecam!

79. Unikaj słodyczy, chipsów i innych potraw typu fast food

Takie przekąski są z reguły drogie i dodatkowo niezdrowe.

80. Rób domowe przetwory i alkohole.

Nic nie smakuje tak dobrze jak domowy dżem. Lampka dobrego domowego wina czy trochę naleweczki też nie zaszkodzi. 🙂 Domowe alkohole i przetwory, są również świetnym pomysłem na prezent. Oczywiście tak jak wspominałem wyżej z alkoholi najlepiej całkowicie zrezygnować.

81. Pomagaj innym!

Darowizny na cele charytatywne mogą być odpisane od podatku. Warto o tym pamiętać.

82. Nigdy się nie poddawaj.

Jeśli masz jakieś niepowodzenia finansowe, to nie przejmuj się nimi. Zawsze możesz znaleźć rozwiązanie swoich problemów. Głowa do góry! Zaciśnij zęby i zacznij dbać o finanse osobiste. Z czasem będzie tylko lepiej!

83. Oszczędzaj czas.

Jeśli Twój czas jest wart więcej niż poczynione oszczędności, to robisz coś źle, także niektóre zadania po prostu warto komuś delegować. Nie opłaca się oszczędzać na rzeczach, które nie przynoszą wymiernych korzyści. Co z tego, że wymyślisz jak jednorazowo oszczędzić 5 zł, gdy w tym czasie można było zarobić 100 razy więcej.

Kiedy nie warto oszczędzać?

Pomimo tego, że lista rzeczy, na których można oszczędzać, jest dość pokaźna, to są jednak rzeczy, na których oszczędzać po prostu nie warto. Są to przede wszystkim ludzie i rzeczy, które kochamy. Oszczędzanie dla oszczędzania nie ma najmniejszego sensu. Oszczędności warto znajdować w tych miejscach, na których Ci nie zależy, by w zamian mieć pieniądze, na spełnianie prawdziwych marzeń i pasji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments