Budżet domowy krok po kroku.

Cześć,
Ze względu na fakt, że dostałem kilka wiadomości o tym jak zacząć dbać o swoje finanse, dzisiejszy wpis będzie właśnie o tym, a dokładniej, jak wdrożyć budżet domowy.
Z pewnością przeczytałeś mój pierwszy wpis o równowadze finansowej  (dostępny tutaj).  Blog grosikowy.pl tworzony jest przede wszystkim po to, by tej równowagi nigdy nie stracić. Dzięki dzisiejszemu wpisowi poznasz:

 • Czym jest budżet domowy.
 • Dlaczego warto go prowadzić.
 • Jakie korzyści  wynikają z planowania wydatków. 
 • W jaki sposób prowadzę budżet domowy. 

CZYM JEST BUDŻET DOMOWY?  

Na pewno nie raz spotkałeś się ze słowem “budżet”, chociażby w kontekście dziury budżetowej naszego kraju czy też zbierając pieniądze na remont. Budżet domowy jest więc niczym innym, jak niezbędnym narzędziem do planowania i analizy wydatków. Ze względu na to, utworzenie go sprawi, że o wiele łatwiej zdobędziesz środki na spełnianie własnych marzeń oraz pasji. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki niemu “niespodziewane wydatki” jak konieczność wymiany pralki czy naprawa samochodu nie będą dla Ciebie problemem. Z pewnością nie chcesz mieć problemów finansowych, więc zacznij spisywać swoje wydatki i przychody już teraz! Niewątpliwie na początku może to być dla Ciebie męczące, ale po pewnym czasie to wchodzi w krew. Jeżeli uważasz, że jest to zbędna czynność i nie masz na to czasu, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Cały proces można zautomatyzować, także szanse na powodzenie są jeszcze większe!        

DLACZEGO WARTO?

Niewątpliwie głównym celem prowadzenia budżetu jest sprawne zarządzanie bilansem swoich dochodów i wydatków. W rezultacie planowanie daje szereg korzyści takich jak: 

 • Poczucie kontroli nad przychodami, a także wydatkami.
 • Ułatwia oszczędzanie na ważne cele i niespodziewane wydatki. 
 • Zbliża nas do celu, jakim jest bezpieczeństwo finansowe.
 • Uczy nas świadomego podejścia do pieniędzy.
 • Poprawia naszą organizację. 
 • Zmniejsza ryzyko popadnięcia w spiralę długów. 
 • W przypadku problemów finansowych pomaga je zrozumieć.
 • Poprawę relacji rodzinnych. 

Z pewnością znajdziesz jeszcze więcej korzyści płynących z odpowiedniego zarządzania swoimi środkami. Be wątpienia największą zaletę planowania budżetu domowego znajdziesz na poniższym schemacie.

Schemat obiegu pieniędzy w gospodarstwie domowym.

Zapamiętaj, im więcej przeznaczysz na inwestycje i swoją edukację, tym większe szanse masz na zwiększenie dochodów w przyszłości. To właśnie dzięki planowaniu, masz szansę wygospodarować więcej środków na te dwie ważne rzeczy.

JAK ZACZĄĆ PROWADZENIE BUDŻETU DOMOWEGO?

Bez wątpienia domowa księgowość bywa ciężka i żmudna do wdrożenia. Mało kto chce spisywać tak dużą ilość różnych kwot, więc nie jest łatwym znaleźć motywację do działania. Niegdyś sam miałem z tym problem, lecz przekonałem się, że naprawdę warto! W tym paragrafie dowiesz się jak zacząć zmianę dotyczącą Twoich finansów osobistych. Oto kilka rad na początek:

 • Zawsze zaczynaj od kwoty, którą planujesz oszczędzić i odłóż ją natychmiast w momencie wpływu pieniędzy na konto.
 • Podziel budżet na kategorie takie jak: jedzenie, opłaty za mieszkanie, kredyty, samochód itd.
 • Największe wydatki, o których wiesz, uwzględniaj najwcześniej, jak tylko to możliwe.
 • Staraj się dokonywać płatności tylko z jednego banku, by mieć łatwy podgląd do transakcji.
 • Wygospodaruj czas by analizować swój budżet.
 • Przede wszystkim zwiększaj zarobki, bo to jest podstawa dobrego budżetu.
 • Jeśli masz długi, zrób plan na ich systematyczną nadpłatę.

AUTOMATYZACJA W PROWADZENIU BUDŻETU.

W związku z tym, że na początku wspominałem o automatyzacji budżetu, chciałbym przedstawić rozwiązanie, którego aktualnie sam zacząłem stosować. Niegdyś, korzystałem z Excala (częściowo dalej z niego korzystam, ale tylko do części inwestycyjnej), jednak ze względu na fakt, iż moje transakcje są w 99% bezgotówkowe, budżet domowy zacząłem prowadzić za pośrednictwem platformy bankowej. Ma to wiele zalet, ale i pewne wady.

ZaletyWady
Automatyczna kategoryzacja przychodów i wydatkówNie można dodać ręcznie dochodów i wydatków (nie znalazłem w moim banku)
Dostęp do budżetu z poziomu banku Ograniczamy się głównie do płatności bez użycia gotówki
Możliwość szybkiej analizy wydatkówRozwiązanie dla osób korzystających z jednego konta bankowego
Zajmuje mało czasu
Wady i zalety budżetu domowego w banku

Jak więc zacząć automatyczne budżetowanie? Przedstawię Ci to na przykładzie mBanku, z którego sam korzystam. Zobacz oficjalne nagranie, by dowiedzieć się, jak to skonfigurować, swój budżet (mBank mnie nie sponsoruje, pochwalcie się jak, wygląda to w Waszych bankach).


Jak widzisz, utworzenie budżetu domowego może być bardzo proste i do tego zautomatyzowane. Bank przy płatnościach nadaje automatycznie kategorie. Z doświadczenia wiem, że pojawiają się błędy w tych kategoriach, więc należy więc je ręcznie poprawić z poziomu historii transakcji.


Jeśli podobał Ci się wpis, nie zapomnij udostępnić go swoim znajomym. A czy Ty prowadzisz lub prowadziłeś/łaś swój budżet domowy? Koniecznie podziel się w komentarzach lub na Facebook

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Antonina
Antonina
7 miesięcy temu

“Zawsze zaczynaj od kwoty, którą planujesz oszczędzić i odłóż ją natychmiast w momencie wpływu pieniędzy na konto.” – to jest bardzo dobra rada. Ostatnio przestałam ją przestrzegać i później się dziwię, że o jejku, gdzie to wszystko poszło :/

trackback

[…] korzystam tylko i wyłącznie z karty, ponieważ mam zautomatyzowany budżet domowy. Płatności kartą są naprawdę dobre, jeśli potrafisz świadomie z nich korzystać. W […]

Janusz
5 miesięcy temu

Regularne i systematyczne oraz skrupulatne prowadzenie excela lub innego pliku z domowym budżetem i wydatkami to klucz do sukcesu 🙂